Narcos

Korzyści

KORZYŚCI Z JAZDY NA AUTOGAZIE

*DUŻA OSZCZĘDNOŚĆ TANKOWANEGO PALIWA

Z każdego 100 zl wydanego na benzynę po założeniu instalacji gazowej zaoszczędzisz około 52 zl na tym samym dystansie.

Obserwując ceny benzyny Pb95 i LPG w ciągu ostatnich siedmiu lat, łatwo zauważyć, że utrzymuje się między nimi znaczna różnica. Ponieważ dla statystycznego kierowcy głównym impulsem do zainteresowania się alternatywnym źródłem zasilania jest aspekt ekonomiczny, właśnie porównanie cen benzyny i LPG oraz ich dynamika powinna stanowić najsilniejszy argument do zmiany źródła zasilania.

Zastosowanie instalacji LPG w samochodach leży w interesie indywidualnego kierowcy jako tańsze, zaś społeczeństwa jako zdrowsze. Jednak kierowca decydując się na określoną formę paliwa do swojego samochodu aspektu ekologicznego zwykle nie bierze pod uwagę. Jest zaś zainteresowany oszczędnością i warunkami eksploatacji samochodu zasilanego gazem płynnym.

W latach 2002-2009 cena LPG, poza okresem zmiany stawki akcyzy (z 455 na 639 PLN/t), była zawsze znacznie niższa od ceny benzyny. W roku 2002 litr LPG kosztował zaledwie 1,3 zł, obecnie cena litra LPG wynosi 1,8 zł. Poza okresami lekki skoków (np. pod koniec roku 2005) cena ta nie ulega większym wahaniom. O jej konkurencyjności LPG względem benzyny niech świadczy fakt, że cena LPG to obecnie 41 proc. ceny benzyny.

Różnice w dynamice cen paliw najlepiej obrazuje współczynnik opłacalności LPG względem benzyny Pb95. Współczynnik opłacalności A wynika z zależności uwzględniającej zarówno stosunek cenowy obu paliw, jak tez uwzględniający zwiększone zapotrzebowanie jednostkowe na LPG w porównaniu z benzyną, wynikające z energetyczności objętościowej paliwa (wyrażonej w kJ/m3) i kształtującej się na dla LPG i Pb95 na poziomie a=1,25.

Obliczając opłacalność cenową wykorzystania paliwa LPG względem paliwa benzynowego Pb95 w okresie od roku 2002, należy zaznaczyć, że wskaźnik ten jest wciąż wysoce korzystny. W roku 2002 opłacalność cenowa LPG względem Pb95 wynosiła około 2,1, w roku 2005 opłacalność ta spadła do poziomu 1,4, a obecnie (lipiec 2009 r., LPG – 1,8, Pb95 – 4,6) wskaźnik opłacalności LPG względem benzyny wynosi 2.

 

 

*BEZPIECZEŃSTWO KIEROWCY, PASAŻERÓW I SAMOCHODU

LPG dostaje się do cylindrów już w stanie gazowym, co zapewnia dluższą żywotność silnika. Zbiorniki z gazem są całkowicie bezpieczne, co potwierdzają badania niezależnych instytutów.

ADAC co roku ocenia samochody w wieku od jednego do sześciu lat, które są produkowane bez istotnych zmian konstrukcyjnych przez okres przynajmniej trzech lat i zarejestrowane w Niemczech w liczbie nie mniejszej niż 10 000 sztuk.

Dzięki analizom ADAC producenci samochodów są zobligowani do podnoszenia bezpieczeństwa i wprowadzania innowacji w swoich modelach. Niemiecki automobilklub wystawia oceny zupełnie obiektywne, o czym świadczyć może fakt posiadania przez niego certyfikatu wydanego przez SGS (Société Générale de Surveillance) ze Szwajcarii.

ADAC przeprowadził test samochodów z zasileniem LPG, by dowiedzieć się czy istnieje w nich zwiększone ryzyko eksplozji zbiornika.
Do testu wybrano Opla Astra kombi, w którym zamontowano niefabryczną instalację LPG ze zbiornikiem w miejscu koła zapasowego. Jak w przypadku innych testów zderzeniowych ten również przeprowadzono przy prędkości 60 km/h. Na samochód z instalacją LPG najechał Opel Kadett, zderzenie spowodowało 70-procentowe pokrycie, a instalacja gazowa nie została uszkodzona.
Zbiornik z LPG nie spowodował w wyniku tego zderzenia żadnego dodatkowego zagrożenia dla pasażerów znajdujących się w samochodzie, pozostał szczelny, a jego mocowania nie naruszone.

Drugim etapem testu było podpalenie samochodu z instalacją LPG, by sprawdzić czy wytworzone w przypadku pożaru ciśnienie nie rozsadzi zbiornika z gazem. Często bywa tak, że pojemniki z benzyną umieszczone w tylnej części samochodu powodują przyspieszenie rozprzestrzenienia się pożaru, stanowiąc jednocześnie znaczne zagrożenie dla pasażerów.

Po czterech minutach od podpalenia w zbiorniku z gazem otworzył się zawór bezpieczeństwa, który zaczął w sposób kontrolowany zmniejszać ciśnienie. Zbiornik opróżnił się całkowicie już po 10 minutach. Trzeba zaznaczyć, że kontrolowany wyciek gazu nie powoduje zagrożenia dla pasażerów, ponieważ powstający przy nim płomień był przy tym skierowany w dół. Dodatkowo ADAC wzięło pod uwagę sytuację, w której płonący samochód leży na boku – także w tym przypadku nie odnotowano zwiększenia zagrożenia dla pasażerów Opla.
Nawet po zgaszeniu pożaru zbiornik na gaz pozostał sprawny, zaś zawór bezpieczeństwa zapobiegł rozerwaniu zbiornika LPG z powodu rosnącego ciśnienia wewnętrznego. Dzięki kontrolowanemu wyciekowi została wyeliminowana ewentualność eksplozji.
Warto dodać, że jednoznacznie ocenia się wyniki takich testów, dobrze zamontowany zbiornik z gazem nie zwiększa zagrożenia eksplozją, co znaczy, że niebezpieczeństwo przy wypadku samochodowym jest takie samo jak w samochodzie ze zbiornikiem na tradycyjne paliwo.

Źródło: adac.de, autocentrum.pl, motornews.at

 

*DOSTĘPNOŚĆ MONTAŻU INSTALACJI GAZOWEJ DO NIEMAL KAŻDEGO SAMOCHODU

Firmowy van, rodzinne kombi, a nawet limuzyna – wystarczy wybrać jeden z tysiąca warsztatów, które działają na terenie Polski i zacząć liczyć korzyści.

Nikogo już nie dziwi BMW czy Jaguar tankujący LPG na stacji benzynowej. Cóż, każdy potrafi liczyć a wlewając propan-butan zostawiamy w kasie połowę mniej pieniędzy niż tankując etylinę.

Skrót LPG oznacza Liquefied Petroleum Gas, czyli gaz płynny ropopochodny. Stosunek propanu do butanu w mieszance jest zależny od pory roku ze względu na zapewnienie odpowiedniej prężności par (co wynika z temperatury otoczenia) – w porze zimowej (1 listopada – 31 marca) w Polsce stosuje się mieszankę o większej zawartości propanu, podczas gdy latem są to proporcje pół na pół.

Najbardziej widoczną zaletą LPG jest cena – podczas gdy litr benzyny kosztuje ok. 4,30 zł, litr gazu tankowanego do samochodu ok. 2,02 zł. – Jest on produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej – mówi Sylwia Popławska z Koalicji Na Rzecz Autogazu – Tym samym im droższa ropa, tym wyższa cena gazu na stacjach. Na szczęście nie są to tak duże zmiany w porównaniu zcenami benzyny – gdy etylina drożeje o kilkanaście groszy, LPG o kilka. Propan-butan jest paliwem sezonowym. W okresie grzewczym jego cena wzrasta zazwyczaj o ok. 10 proc.

Gaz jest paliwem bardziej ekologicznym niż benzyna – to związek węgla i wodoru bez innych domieszek. Tworzy bardziej jednorodną mieszankę paliwowo-powietrzną i spala się w całości nawet przy zimnym silniku. Spaliny są czystsze niż z benzyny – ich głównym składnikiem jest dwutlenek węgla, bez ołowiu, tlenków azotu czy siarki. Silnik pracuje ciszej, bo gaz nie ma spalania stukowego.

Są też wady

Auto na gazie jest nieco słabsze. Jedynie w najnowocześniejszych instalacjach wtrysku gazu nie ma tego efektu. Silnik ma wyższą temperaturę pracy, co skutkuje szybszą wymianą uszczelki pod głowicą. Potrzebne jest też miejsce na zbiornik – zmniejszy się więc bagażnik, a jeśli jest on np. w miejscu koła zapasowego, to i tak gdzieś musimy to koło schować.

W czasie podróży za granicę trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą specjalnych przejściówek do tankowania, np. w Niemczech, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii i krajach Skandynawskich, gdzie wlewy mają inną średnicę.

Nabywca auta z instalacją gazową powinien zażądać od sprzedawcy świadectwa homologacji zbiornika – bez niego nie będzie mógł zrobić corocznego badania technicznego.

Dodatkowo jeszcze niektórzy zarządzający parkingami podziemnymi nie zgadzają się na wjazd samochodów na gaz. – Oczywiście mają prawo to zrobić – mówi kpt. Witold Łabajczyk, rzecznik prasowy miejskiej Straży Pożarnej w Warszawie – Naszym zdaniem jednak nie żadnych racjonalnych przyczyn, aby taki zakaz wprowadzać.

Niektórzy mają obawy przed ewentualnym wybuchem zbiornika z gazem w razie kolizji – Nie słyszałem jeszcze o takim przypadku – mówi Michał Grabowski z firmy Auto-Gaz Centrum – Zbiornik gazu wytrzymują ciśnienie kilkukrotnie wyższe niż zgromadzonego w nim gazu.

Trochę rachunków

Jeśli już zdecydujemy się na instalację gazową, sprawdźmy czy będzie to operacją opłacalna finansowo. Należy obliczyć koszt benzyny zużywanej w ciągu roku oraz koszt gazu gdybyśmy przejechali taka samą liczbę kilometrów (uwaga, zużycie gazu w litrach jest wyższe o ok. 10-15 proc. niż benzyny). Różnica jest naszym “zyskiem” który trzeba teraz porównać z ceną instalacji gazowej – po podzieleniu kosztu instalacji przez “zysk”, otrzymamy liczbę lat jaką będzie trwało zwracanie się wydatku na instalację. To najprostszy sposób kalkulacji, bo trzeba też pamiętać o wyższych kosztach eksploatacji samochodu na gaz – droższy jest przegląd techniczny (114 zł), do wymiany jest dodatkowy filtr (gazu – ok. 30 zł) oraz to, że auto takie wymaga częstszej wymiany świec i przewodów zapłonowych (przynajmniej raz na rok). W przypadku aut wyposażonych w instalacje II generacji zwrot instalacji trwa ok. 1,5 roku.

Instalację gazową można założyć właściwie do każdego typu silnika z zapłonem iskrowym – niektóre warsztaty montują je nawet do samochodów chłodzonych powietrzem. Są jednak wyjątki – nie jest możliwe zasilanie gazem silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa do cylindra – mówi Michał Grabowski z firmy Auto-Gaz Centrum. – Są to np. silniki Volkswagena typu FSI, czy Toyoty typu D4. W takich samochodach uszkodzeniu ulegną wtryskiwacze benzyny – po zamknięciu do nich dopływu paliwa i przejściu na gaz nie będą chłodzone.

Instalację gazową można zamontować także do nowych samochodów nie tracąc gwarancji. General Motors (Opel, Chevrolet) pozwala na taką operację w swoich autoryzowanych stacjach obsługi. Fiat rekomenduje określone warsztaty. Dilerzy sprzedają także auta z już zamontowaną instalacją m.in. Chevrolety, Hyundaie, Kia.

Przyszłość to CNG?

Czy zatem coraz więcej aut będzie wyposażanych w instalacje LPG? Niekoniecznie, bo propan-butanowi rośnie konkurencja – CNG czyli sprężony gaz ziemny, taki jaki mamy w sieciach gazowych. Jest on jeszcze tańszy niż LPG – litr kosztuje ok. 1,7 zł. To produkt całkowicie naturalny, występujący w przyrodzie w dużych ilościach – znane zasoby szacowane są na 100 lat. Niestety, w Polsce jest za mało stacji napełniania – niecałe 20 w całym kraju, a instalacja dość droga – kosztuje ok. 5-6 tys zł. Do pokonania są jeszcze bariery technologiczne – aby zatankować odpowiednią ilość gazu trzeba go silnie sprężyć, co długo trwa i wymaga mocnych, a tym samym ciężkich zbiorników.

Jest jednak pewna nadzieja – można kupić kilka modeli samochodów fabrycznie wyposażonych w instalacje CNG (min. Fiaty, Renault, Hondy i Toyoty), a w USA w sprzedaży jest także urządzenie do tankowania auta we własnym garażu! Podłączony do miejskiej sieci zbiornik samochodu napełnia się przez całą noc.

Tomasz Kunert

Źródło: motofakty.pl

         WIEDZA
   DOŚWIADCZENIE
        PRECYZJA

Sprawdź Nas!

*DOSTĘPNOŚĆ TANKOWANEGO PALIWA

Popularność autogazu w Polsce sprawia, źe rośnie liczba stacji, gdzie moźna zatankować LPG, jest ich obecnie prawie sześć i pół tysiąca. Podróżowanie samochodem zasilanym autogazem po Europie nie stanowi problemu.

Późna wiosna i całe lato to okres w roku tradycyjnie kojarzony z wyjazdami i wypoczynkiem. Na miejsce wymarzonego urlopu można dostać się na mnóstwo różnych sposobów, poczynając od autostopu i roweru, a na statku i samolocie kończąc. Jednym z najpopularniejszych jest podróż własnym samochodem napędzanym LPG. Stale rosnąca popularność autogazu w Europie daje możliwość taniego i ekologicznego podróżowania. W wielu przypadkach możemy bez problemu pokonać całą długą trasę bez kropli benzyny (oczywiście nie licząc tej, która służy do rozruchu samochodu).

Planując wyjazd, warto jednak zawczasu upewnić się, czy nie będziemy potrzebować dodatkowych “przejściówek”/adapterów do zaworu tankującego. W perspektywie mamy wprawdzie pojawienie się w całej Europie jednego, uniwersalnego przyłącza, tzw. Euro connectora, ale przecież na wakacje chcemy jechać teraz, a nie za kilka lat.

W Polsce montowane są zawory tankowania typu włoskiego – najpopularniejszego w Europie. W wielu krajach zatankujemy bez najmniejszego problemu, ale nie wszędzie.
Wiele stacji dysponuje zestawami redukcji wszelkich typów, ale na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się we własnym zakresie, by nie okazało się, że pomimo dostępności autogazu trzeba będzie zatankować droższą benzynę. “Przejściówki” są łatwo dostępne w warsztatach montujących instalacje gazowe, hurtowniach i internecie. Można być “hiperprzezornym” i kupić dla siebie wszystkie występujące typy, o ile jednak nie zamierzamy objeżdżać całego kontynentu i wiemy dokładnie, jaki jest nasz cel, wystarczy zabrać tylko te naprawdę niezbędne.
Przy zakupie “przejściówki”/redukcji warto zwrócić uwagę na rozmiar gwintu w naszym zaworze tankowania. Włoski typ zaworu może występować bowiem z dwoma rozmiarami gwintu, gdzie wkręcamy “przejściówkę”. Najczęściej spotykany i obecnie montowany zawór tankowania typu włoskiego ma gwint M10. Zdarza się jednak w starszych samochodach zawór tankowania, który ma gwint większy M14. Najlepiej przy zakupie sprawdzić “przejściówkę” wkręcając ją do naszego zaworu tankowania.  

Możemy napotkać następujące końcówki:

* holenderską, tzw. bayonet – spotkamy taką w części Niemiec, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Hiszpanii, Islandii i Norwegii;


*belgijską, tzw. ACME – oprócz Belgii, spodziewajmy się jej w Irlandii, Luksemburgu, zachodnich Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i na Węgrzech;*rosyjską – w Rosji i niektórych krajach poradzieckich – w wybranych miejscach na Białorusi i Ukrainie;

*Euro connector – na razie na niewielką skalę (ok. 100 stacji) “pilotażowo” w Portugalii, ponieważ to rozwiązanie jest dopiero testowane i wdrażane.


Ze znalezieniem i kupieniem LPG na Starym Kontynencie nie ma w zasadzie problemu i musielibyśmy wybrać nietypowy dla letnich wojaży kraj, by doświadczyć poważnych trudności. Takimi “rodzynkami” są: Finlandia, gdzie gaz, owszem, jest, ale nie dla użytkowników prywatnych, Islandia (któż by tam jechał samochodem?) i Mołdawia. Sam fakt, że LPG występuje powszechnie to jednak niewiele i bardzo przydatna jest także wiedza na temat gęstości sieci stacji, ponieważ nie wszędzie występują one tak powszechnie jak w Polsce. Lokalizacje punktów tankowania dla większości krajów znajdziemy w sieci, w tabeli poniżej podajemy odnośniki do stron z listami dla poszczególnych państw. Dzięki zamieszczonym tam informacjom łatwiej zaplanujemy trasę i pokonamy ją najniższym możliwym kosztem. Radzimy jednak, by nie sugerować się cenami podawanymi w internetowych portalach, ponieważ często są one nieaktualne. W tym względzie znacznie lepiej zdać się na regularnie aktualizowane dane Polskiego Związku Motorowego, publikowane tutaj: http://www.pzmtravel.com.pl/paliwa-w-europie.html.

W wielu krajach, między innymi takich jak: Niemcy, Belgia, Francja, Słowenia obowiązuje samoobsługa przy tankowaniu LPG. Czynność ta nie jest zbyt skomplikowana, choć wymaga nabrania pewnej wprawy. Jeśli korzystamy ze złączki do tankowania, pamiętajmy o uszczelce (powinna być na gwincie złączki) i o dobrym dokręceniu jej do zaworu tankowania. Warto też zwrócić uwagę na dokładne zapięcie pistoletu – zapinamy go centralnie do zaworu (lub złączki), najczęściej dociskająć dzwignię i blokując ją specjalnym zapięciem. Przy rozpinaniu pistoletu dociskamy lekko dźwignię i zwalniamy blokujący zaczep. Podczas rozpinania pistoletu zawsze wydobywa się pewna ilość gazu, dlatego też róbmy to ostrożnie (nie zbliżajmy twarzy do pistoletu). Większość pistoletów typu włoskiego jest bardzo podobna do tych, które występują na polskich stacjach. Ich zasada zapinania jest także podobna więc przed wyjazdem możemy poobserwować jak robi to tankujący pracownik na polskiej stacji. Opisany sposób zapinania jest jednym z kilku spotykanych na europejskich stacjach. Za każdym razem jest to jednak dość proste i intuicyjne a w przypadku problemów zawsze możemy zwrócić się o pomoc do pracowników stacji.
Od pewnego czasu również w Polsce sporo się mówi o wprowadzeniu samoobsługi na stacjach. Według ostatnich informacji może to się wydarzyć w ciągu najbliższego 1,5 roku.    

Wyjazd za granicę własnym samochodem ma na pewno swoje zalety: indywidualne ułożenie trasy, możliwość jej modyfikacji w każdej chwili i dowolna liczba postojów. Zwłaszcza jeżeli będziemy podróżować na południe, warto wziąć tę możliwość pod uwagę, bo po drodze czeka nas mnóstwo fantastycznych krajobrazów do podziwiania, a LPG znajdziemy z łatwością.

Źródło: gazeo.pl

*TWÓJ UDZIAŁ W ZMNIEJSZENIU EMICJI CO2

Dwutlenek węgla powoduje efekt cieplarniany, a przyczyniają się do tego głównie spaliny silników benzynowych. LPG jest czysty i ekologiczny.

Przy spalaniu węglowodorów, w tym propanu i butanu, powstają oprócz dwutlenku węgla i wody również w niedużych ilościach toksyczne substancje takie jak tlenki węgla, azotu i dwutlenek siarki. Wielkość emisji tlenku węgla jest uzależniona od dostarczenia niezbędnej do spalania ilości powietrza. Z tego powodu przy spalaniu jakichkolwiek paliw, w tym gazu skroplonego LPG potrzebne jest dostarczenie dostatecznej ilości powietrza a w pomieszczeniach zamkniętych dobra wentylacja. Na emisję tlenków azotu i dwutlenku siarki mamy nieduży wpływ.

Ograniczenie emisji dwutlenku siarki jest powodem zaostrzania standardów zawartości siarki w paliwach. Jak wiadomo od 1 stycznia 2009 roku zgodnie z dyrektywą nr 2003/17.WE, w benzynach i olejach napędowych zawartość siarki nie powinna przekraczać 10 ppm/części na milion/ – jest to miano powszechnie używane w krajach anglosaskich, można używać bardziej zrozumiałą wielkość w mg/kg.

Wielkość dopuszczalnej zawartości siarki w normie dla gazu skroplonego LPG używanego do napędu pojazdów PN-EN 589, jest przedmiotem wielu dyskusji, gdyż nie znaleziono skutecznego środka nawaniającego gaz skroplony LPG, którego użycie obniżyłoby całkowitą zawartość siarki poniżej 10 ppm.

Ograniczanie siarki w paliwach do napędu pojazdów ma swoje uzasadnienie, gdyż w przeważającej części to transport jest odpowiedzialny za emisję dwutlenku siarki.

Innym dużym emitentem dwutlenku siarki jest energetyka, która jednak już od wielu lat dużym nakładem kosztów buduje instalacje odsiarczające spaliny. W gazie skroplonym LPG mogą występować również inne składniki takie jak aldehydy, węglowodory aromatyczne i butadien 1.3, a ich zawartość jest eliminowana poprzez ustalanie rygorystycznych norm.

Całkowity efekt emisji dla poszczególnych paliw.

Na podstawie powyższej tabeli możemy sklasyfikować paliwa ze względu na efekt cieplarniany w następującej kolejności:

Gaz ziemny – LPG – lekki i ciężki olej opałowy – węgiel

Według danych francuskich, emisja roczna dwutlenku węgla z domu o powierzchni 140 m2, w którym poszczególne paliwa są używane zarówno do ogrzewania jak również przygotowywania ciepłej wody, przy konsumpcji 25 000 KWh rocznie, wynosi:
z węgla – 9,6 ton CO2/rok
z oleju opałowego – 7,5 ton CO2/rok
z LPG – 6,8 ton CO2/rok

Wielkość emisji jaka wynika ze spalania paliw w pojazdach była już omawiana we wcześniejszych Raportach. Można tylko dodać, że w opublikowanej przez Komisję Europejską “Zielonej Księdze” podano, że średnia emisja dwutlenku węgla dla pojazdów produkowanych przez poszczególnych producentów w Europie ma zmniejszyć się w roku bieżącym do poziomu 140 gram na każdy przejechany kilometr. Już wiadomo, że ten wskaźnik nie będzie osiągnięty. Jedynym sposobem na duże obniżenie emisji dwutlenku węgla byłaby masowa produkcja pojazdów hybrydowych dodatkowo napędzanych silnikiem zasilanym gazem skroplonym LPG. Dla przykładu pojazd hybrydowy – Toyota Prius napędzana silnikiem zasilanym gazem skroplonym LPG osiąga emisję CO2 na poziomie 92g/km.

Źródło: Polska Organizacja Gazu Płynnego
Raport Roczny za rok 2007

*EKOLOGIA

Stosowanie paliwa gazowego w porównaniu z benzynowym powoduje zdecydowanie niższy poziom emisji toksycznych substancji do atmosfery. Redukcja zanieczyszczeń może sięgać około:

– 60% w przypadku tlenku węgla,

– 50% w przypadku węglowodorów i tlenku azotu,

– 10% w przypadku dwutlenku węgla.

Wzrost zanieczyszczenia atmosfery oraz degradacja środowiska naturalnego spowodowały konieczność limitowania zawartości składników toksycznych spalin samochodowych, tzn. że ich ilość nie może przekraczać granicznych wartości określonych przepisami. Zgodnie z obowiązującą od 2000 r. normą EURO 3 limity te kształtują się następująco:

– zawartość (CO) – 2,3 g/km,

– zawartość (HC) – 0,15 g/km,

– zawartość (NOx) – 0,15 g/km.

W przewidywanej do wprowadzenia w 2005 r. normie EURO 4 proponowane jest dalsze ograniczenie emisji tych składników do wartości:

– (CO) – 1,0 g/km,

– (HC) – 0,1 g/km,

– (NOx) – 0,08 g/km.

W tej sytuacji zrozumiałe jest zainteresowanie producentów samochodów alternatywnymi źródłami energii, które umożliwiają pełnienie tych wymagań.

Poszukiwanie paliw alternatywnych, które mogłyby być zastosowane na skalę przemysłową związane jest nie tylko z działaniami proekologicznymi, ale także ze świadomością powolnego wyczerpywania się źródeł ropy naftowej. Paliwem alternatywnym dla benzyn i olei napędowych może być więc każde paliwo o podobnej wartości opałowej, niższej emisji składników toksycznych spalin oraz konkurencyjnej cenie. Te warunki spełniają w chwili obecnej tylko niektóre z paliw gazowych. Ich udział w ogólnym bilansie energetycznym nie jest jeszcze zbyt znaczący, ale systematycznie wzrasta. W chwili obecnej najbardziej popularnym paliwem gazowym jest płynny propan-butan (LPG), stosowany do napędu silników ZI, alternatywnie z benzyną lub zastępujący olej napędowy w silnikach gazowych. Popularność LPG wynika z jego ceny, relatywnie niskich kosztów aparatury zasilającej i infrastruktury.

Porównanie emisji składników toksycznych spalin pojazdów samochodowych.

O toksyczności spalin emitowanych do otoczenia przez pojazd samochodowy decyduje jego układ zasilania bazowego (gaźnikowy, wtrysk jedno lub wielopunktowy, elektroniczna kontrola składu mieszanki, dopalanie katalityczne), rodzaj paliwa (benzyna, olej napędowy), rodzaj paliwa alternatywnego (LPG, CNG) i przyjęty system zasilania tym paliwem (klasyczny, wtryskowy). Klasyczne systemy zasilania gazowego oparte są na regulatorze ciśnienia i mieszalniku z możliwością regulacji składu mieszanki, natomiast układy wtrysku ciekłego propanu-butanu lub sprężonego gazu ziemnego wykorzystują rozwiązania ogólnie stosowane w układach wtrysku paliwa benzynowego.
W tabeli poniżej przedstawiono wyniki badań porównawczych emisji składników toksycznych pojazdów z silnikami zasilanymi klasycznie benzyną oraz zasilanych klasycznie (gaźnikowo) propanem-butanem (LPG).

 PaliwoCO [g/km]HC [g/km]NOx [g/km]
Pojazd 1Benzyna151.72.2
LPG3.11.31.7
Pojazd 2Benzyna53483.6
LPG1.91.03.3
Pojazd 3Benzyna96123.6
LPG7.26.63.3

 

Uzyskane wyniki wskazują, że paliwa gazowe umożliwiają obniżenie emisji składników toksycznych, a szczególnie zawartości tlenku węgla (CO). Godny uwagi jest fakt, że przez optymalizację ustawień regulacyjnych możliwe jest również znaczące obniżenie zawartości dwutlenku węgla (CO2), którego zwiększone stężenie w atmosferze powoduje tzw. “efekt cieplarniany”.

Dalsze obniżenie emisji składników toksycznych przez pojazdy zasilane gazem możliwe jest dzięki zastosowaniu układów wtrysku paliwa gazowego. Układy te zapewniają zupełnie nową jakość procesu napełniania i kontroli składu mieszaniny gazowo-powietrznej. Prowadzi to do efektywniejszego wykorzystania energii zawartej w paliwie, a w konsekwencji do obniżenia toksyczności spalin.

W tabeli poniżej: emisja spalin samochodu OPEL ASTRA II zasilanego alternatywnie benzyną i ciekłym propanem-butanem.

PaliwoCO [g/km]THC [g/km]NOx [g/km]CO2 [g/km]
Wielopunktowy wtrysk benzyny1.20.170.15210
Wielopunktowy wtrysk LPG0.430.10.2188.3

 

Aspekt ekologiczny jest bardzo ważny szczególnie w przypadku samochodów starszych. We Włoszech organizowane są promocje polegające na refundacji kosztów zamontowanej instalacji LPG w starszych samochodach: 50% kosztów instalacji LPG pokrywa państwo, 20% wartości – producent i 10% – warsztat montujący. Klient otrzymuje więc refundację 80% kosztów instalacji LPG dla starszego samochodu!

Instalacje LPG nowej generacji spełniają normy EURO 2 z 30% zapasem do górnej granicy w Polsce, a w Europie norma ta to EURO 3, a także istniejące już systemy, które potrafią spełnić normy EURO 4.

Źródło: autonagaz.com.pl

ODKRYJ KORZYŚCI

Mati autogaz - samochodowe instalacje gazowe